Stosowane materiały

Mozaiki szklane w wielkim formacie, wewnętrzne i zewnętrzne, na powierzchnie ścienne i posadzkowe, wykonujemy przy użyciu wysokiej jakości produktów.

Korzystamy ze szkła weneckiego pochodzącego z renomowanych włoskich manufaktur – hut szkła, które są najlepszym potwierdzeniem jakości materiału, z którego wykonujemy nasze mozaiki. Nigdy nie sięgamy po tańsze, chińskie zamienniki. Stawiamy na oryginalne materiały, zapewniające wyjątkowy realizm wyrobów.

Smalty to klasyczny materiał mozaikowy – małe, nieprzezroczyste szklane kostki, których powierzchnia pięknie odbija światło. Stopione szkło barwi się tlenkami metali, a kostkę wycina się ręcznie z większych tafli. Mogą się różnić rozmiarami, jednak najczęściej spotykane mają 10×15 mm. Smaltę segreguje się zwykle i sprzedaje według kolorów: czerwienie, odcienie pomarańczowe i żółcienie, biele, zielenie i błękity, czernie, szarości i brązy.

Korzystamy też ze smalta antica, czyli szkła gruboziarnistego, do którego dodano większą ilość piasku. Przypomina ono to, z którego wykonano mozaiki w Rawennie. Z kolei złotą smaltę uzyskuje się z bardzo cienko rozklepanych płatków srebra i 24- karatowego złota umieszczonych na barwionym szkle, następnie przykrytych również cieniutką warstwą szkła, nieraz także barwionego. W ten sposób osadzony metal prześwieca przez białe lub kolorowe szkło. Wycina się różne jej kształty, zwykle o wielkości 20×20 mm.

Smalta jest odporna zarówno na światło i substancje chemiczne, jak i oddziaływanie czynników zewnętrznych. Jest ona wybitnie plastyczna w obróbce i pozwala nam na wycinanie oraz tworzenie ciekawych, niebanalnych struktur i materii. Może być wtapiana równo z podłożem, jak również tworzyć nierówne struktury. Smalty dostępne są w setkach kolorów, jeśli zachodzi taka potrzeba, na nasze indywidualne zamówienie.

Dysponujemy szeroką gamą barwną tesser, czyli małych kostek ceramicznych lub szklanych w ponad 100 odcieniach, zamawianych z najlepszych polskich warsztatów ceramicznych. Ich kolory są wypalane na potrzeby naszych realizacji. Przycinanie ręczne sprawia, że nadają one niepowtarzalny, fakturalny efekty klasycznej mozaice.

Mozaiki wykonane w naszej pracowni objęte są gwarancją. W przypadku mozaik we wnętrzach jest to gwarancja dożywotnia, na zewnątrz – 10-letnia.

Narzędzia

Młotek i przecinak to podstawowe narzędzia przy obróbce marmuru i smalty. Główka młotka ma zagięte, wzmocnione zwykle węglikami wolframu, krawędzie. Przecinak wbija się w stojący pionowo drewniany kloc.

Uderzenie młotka wymierza się dokładnie w krawędź tnącą przecinaka, na której leży kostka, umieszczona pod odpowiednim kątem i trzymana z dwóch stron między kciukiem a palcem wskazującym.

Dodatkowo posługujemy się obcęgami – są wykonane ze stali utwardzonej z krawędziami tnącymi wzmocnionymi węglikami wolframu.

Poszukujących solidnych wyrobów w przystępnych cenach, zachęcamy do składania zamówień